- İmplant Hakkında Merak Edilenler- İmplant tedavisi çok maliyetli midir ?


Dünyada implant uygulamalarının her geçen gün çoğalması, beraberinde implant üretimi yapan firmaları da çoğaltmıştır. Bu rekabet ortamı hem implant kalitesini ve yüzey özelliklerini yükseltmiş ,hem de implantların fabrikalarca üretim maliyetlerini düşürmüştür..

- İmplant estetik amaçla kullanılır mı?


İmplantlar genelde estetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak vermektir. Ancak implant üstüne uygulanacak dişler estetik dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi tamamı ile diş hekiminize danışmalısınız.

- İmplantlar allerji yapar mı ?


Bugüne kadar bildirilmiş herhangi bir allerji vakası bulunmamaktadır.İmplantlar son derece biouyumlu bir malzeme olan titanyumdan üretilmektedir ve bu da allerji riskini yok denecek hale getiren en büyük faktördür.

- İmplantın bir ömrü var mı ?


Bu konudaki en önemli belirleyici faktör, hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Buna dikkat eden kişilerde, implantların ağızda 30 yıl kaldığı görülmüştür.

- Ne zaman implant yapılmaz ?


İmplant yapılamayacak diş yoktur; eksik olan her dişin yerine yapılabilir. Ancak sağlam dişlerin ya da çürümüş dişlerin çekilerek yerlerine implant yapılmasını hiç sağlıklı bulmuyorum.

- İmplantta yaş sınırı var mı ?


Hayır! 16 yaşında da, 86 yaşında da implant yapılabilir.

- İmplantlar neden bu kadar pahalı ?


Pahalı olmasının en önemli nedenlerinden biri; implantın titanyum gibi değerli bir metalden üretilmek zorunda olmasıdır. Ancak implant tedavisi Türkiye’de; Avrupa’ya, Amerika’ya, Kanada’ya ve Asya ülkelerine nazaran yüzde 70 daha ucuz. Çünkü Avrupa Birliği kalitesinde malzeme kullanılmasına rağmen, el işçiliği Türkiye’de daha ucuz.Şişli de İmplant Merkezi Şişlide İmplant Mecidiyeköy de İmplant Fiyatları İmplant Tedavisi


- İmplant tedavisinde Çene kemiğinin uygunluğu ne demek ?


Çene kemiğine vida takılmasını, aynen bir duvara vida takılmasına benzetebiliriz. Basit bir örnekle ev duvarınıza vida takacaksanız, duvarın genişliğini, derinliğini ve vidanın ne kadar yük taşıyabileceğini düşünürsünüz. İmplant uygulamalarında bizim duvarımız çene kemiğidir. Aynı mantıkla implantlar, çiğneme ve ısırma kuvvetlerine dayanabilmelidir. Bu nedenle, kemiğin genişliği (kalınlığı) ve derinliği (uzunluğu) bizim için çok önemli. Tüm implant firmalarında çok çeşitli çaplarda (kalınlıkta) ve uzunlukta implant modelleri mevcut.

Dolayısıyla hastanın kemik yapısına göre doğru kalınlık ve uzunlukta implant seçme şansımız var. Ancak aşırı kemik kaybı yaşayanlarda kimi zaman doğrudan implant uygulamak ne yazık ki mümkün olmuyor, implant öncesi birtakım ekstra operasyonlar gerekebiliyor. Çünkü çiğneme kuvveti gibi güçlü basınçlara dayanacak vidaların da (implantların) belirli çaplarda ve kalınlıklarda olması gerekiyor. Çok kısa ve çok dar vidalar nasıl ağır yükleri çekemezse, aşırı kısa ve ince implantlar da çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanamaz.

- İmplant düşünce ne yapılıyor ?


İlgili bölgedeki kemik iyileşmesi beklenir (4-5 ay) daha sonra implant uygulaması yenilenir. Ancak implant, hekimin önerilerine uyulmaması, sigara kullanımı veya ağız temizliğine özen gösterilmemesi gibi nedenlerle düştüyse, hastanın yaşam şeklini değiştireceğine ikna olunmadan yeniden implant uygulamak doğru değildir.

- İmplantlar ne kadar zamanda iyileşir ?


İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra, iyileşme süresi oldukça kısadır. İmplant işlemi bitiriltikten sonra hekim tarafından hastaya gerekli uyarılar yapılır ve hastanın bir süre kullanacağı ilaçlar yazılır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta yemek yemeğe başlayayıp normal hayatına dönebilir.

Bazı durumlarda diş implantı genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bu durumda hasta 4-5 saat gözetim altında kalabilmektedir. Hasta gözetim sonrasında doktorun söylediklerine ve uyarılarına dikkatle uymak durumundadır. Hasta söylenenleri harfiyen uygulamışsa herhangı bir sorun yaşamamaktadır.

Daha öncede söylediğimiz gibi implantlar çok kısa sürede iyileşmektedir. Ağız dokusu yapısı itibariyle çok hızlı iyileşmektedir. İmplant yapılırken açılan dişetindeki dikişli bölge bu özellikten dolayı hızlıca iyileşmektedir. Çene kemiğine vidalanan implant aslında takıldığı anda bile iyileşmiş sayılır.

Ancak hekimin beklediği iyileşme bu değildir. İmplantların üst yapılarının yapılabilmesi için 3-5 ay arasında beklemek gerekir. Hekimin bu süreyi beklemesindeki amaç kemikle titanyum implantın bütünleşmesini sağlamaktır. Titanyum yapısı gereği çene kemiği implantın pürüzlendirilmiş yüzeyine yapışmaktadır. Çene kemiği titanyumu sardıktan sonra implant yerine tam olarak sabitlenmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bekleme süreleri bazı özel implant markalarında bir aya kadar düşebilmektedir. İmplantın kalitesi gibi çene kemiğinin kalitesi de bekleme periyodunu değiştirmektedir. Sigara alışkanlığı da bekleme süresini uzatarak tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Diğer etkenler ise hekimin başarısı ve hastanın implant işleminde sonra önerilere ne kadar uyup uymadığıyla ilgilidir.

- İmplant uygulamasından önce yapılması gerekenler nelerdir ?


İmplant diş ekme operasyonuna başlamadan önce diş hekimi hastanın filmleri inceleyerek çene kemiği kalitesi ve miktarını öğrenir. Daha sonra titizlikle kullanılacak implantı seçer. Bu aşama çok önemlidir. Çünkü implantlar çeşitli durumlara göre şekil ve ebatlarda üretilirler. Bu aşamada hastaya yapılacak olan operasyon ve sonrasında nasıl görüneceği hakkında bilgi verilir. İmplant uygulamasından önce tüm detaylar incelenip planlandığı için uygulama sırasında herhangi bir riskli durumla karşılaşma olasılığı düşüktür.

İmplant uygulamasına geçmeden önce ilk yapılması gereken hasta ağzındaki hijyeni sağlamaktır. Cerrahi bir operasyon olan implant yapımında enfeksiyona karşı ağız içi hijyeni ve implantın sterilizasyonu büyük önem taşımaktadır. Hijyen ve sterilizasyon sağlandıktan sonra diş hekimi implant yapılacak olan yerdeki dişetini cerrahi operasyonla açar. Çene kemiği ortaya çıktıktan sonra implant yapılacak bölgeyi kemiğe yük bindirmeden gerekli boşluğu açar ve implantı vidalar. İmplant üstü kapatma vidasıyla kapatılır ve açılan dişeti tekrar dikilir. Bundan sonra implant ve kemiğin bütünleşmesi için 1-3 ay arasında beklemek gerekir. Bekleme süresi implant markalarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yapılan implant kemikle bütünleştikten sonra ikinci aşama olan üst yapılara geçilir. Üst yapılar implantın üzerine gelen porselen veya zirkonyum dan yapılan kuron dediğimiz yapay dişlerdir. Laboratuvarlarda hazırlanan porselen dişler implantın üzerine yapıştırılarak veya vidalanarak tuturulur. bu şekilde tamamlanan implantların çok başarılı olduğu ispatlanmıştır.

- İmplant tedavisine engel olan sağlık durumları nelerdir ?


1 - Sigara tüketimi fazla olan hastalarda:

Sigara kullanımı, ağız içerisindeki dokularda oluşan bakteri plağına zemin hazırlayarak, enfeksiyon riskini arttırması. Sigaranın karbonmonoksit ve toksit etkilerine bağlı olarak implantın kemikle bütünleşmesini olumsuz yönde etkilmesi. Yara iyileşmesini geciktirme ve kanlanmayı azaltması gibi olumsuz etkileri vardır. Bu tip vakalarda dişhekimi onaylarsa İmplant öncesi ve sonrası sigara kullanımını azaltarak implant yapılabilmektedir.

Not: Sigara kullanan implant hastalarının tedaviden 15 gün önce ve tedavi olduktan sonra 1 ay kadar sigarayı bırakmaları özellikle önerilmektedir.

2 - Şeker hastalarında:

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant yapımı riskli olan gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla birlikte enfeksiyon riski artmaktadır.

Kandaki şeker düzeyi kontrol altında olan hastalara implant yapılabilmektedir. Şeker hastalarında cerrahi operasyon alanı mümkün olduğunca küçük tutulur. İmplant tedavisi tamamlandıktan sonra şeker hastaları için ağız hijyenini sağlamak çok önemlidir. Diyabet hastaları periyodik diş hekimi kontrollerini aksatmamalıdır.

3 - Kalp rahatsızlığı olanlar : Doktoru ile konsültasyona gidilmeden implant uygulanmamalı.

4 - Hiper tansiyonu olanlar:

Hipertansiyonlu hastalarda ağrı, stres gibi durumlarda aşırı tepki söz konusudur. uyaranlara karşı aşırı tepki verildiğinde diş tedavisi sırasında kan basıncı akut olarak yükselebilir ve konjestif kalp yetmezliği veya nadiren felç, kanama benzeri komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple; hipertansiyonlu hastaların diş tedavisine başlamadan önce; kan basıncı ölçümleri yapılmalı ve şüphelenilen vakalarda doktor konsültasyona gidilmelidir.

5 - Kan Pıhtılaşma Bozuklukları Olanlar : Kan pıhtılaşma hastalığı olanlara implant yapılmaz.

- İmplantın yapım aşamaları nelerdir ?


1 - Çene Kemiğinin Durumu ve Uygulanabilirlik :

Bu aşamada hastanın genel muayenesi yapılır. Panoramik röntgeni alınarak çene kemiğinin durumu ve implant yapılacak olan bölgede ki kemik yoğunluğu ölçülür. Kemik yoğunluğu implant için uygun değilse kemik grefti yapılarak bu bölgenin kemikleşmesi beklenir. Diş hekimi bu sırada kullanacağı implantın seçimini dikkatle yapar.

2 - İmplantın Yerleştirilmesi :

İmplantın yapılma süresi yaklaşık olarak 15-40 dakika arasındadır. Önce dişetinde açılan kesiyle kemiğe ulaşılır. İmplant ölçüne göre çene kemiği delinir ve implant vidalanır. Üste yapıların yapılabilmesi için implantın çene kemiğine kaynaması gerekmektedir. Bu süre 1-3 ay arasında değişmektedir.

3 - Protezlerin hazırlanması :

Yapılan implant çene kemiğle bütünleştikten sonra sıra protezlerin hazırlanmasına gelir. Ağız içinden alınan ölçü ve renk hedeflemesi yapıldıktan sonra protezler porselen laboratuvarlarında teknisyen tarafından gerçek dişlerinize uygun ve estetik bir şekilde hazırlanır. Hasta ağzında ki denemelerden sonra son şekli verilir.

4 - Üst Yapıların Yapılması ve Mutlu Son :

Son aşamada çene kemiğine kaynayan titanyum implantın üzerine kuron dediğimiz porselen veya zirkonyumdan yapılan kaplamalar laboratuvarda hazırlanır. hasta ağzından alınan ölçüye göre yapılan bu kuronlar yada protez dişler implant üzerine vidalanarak ya da yapıştırılarak oturtulur. Dişlerine kavuşan hastaya dişhekimi uyarılarını yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olur.

- Neden implant yaptırmalıyım ?


İmplant tedavisi sayesinde eksik dişleriniz mevcut dişlere herhangi bir işlem yapılmadan,yerine getirilebilmektedir..Porselen köprülerle tedavi edilen eksik dişler 10 yılda bir değiştirilmekte ve 1 eksik diş için yaşam boyunca 15-20 adet diş yapılmaktadır.Oysa implant tedavisi ile bir eksik diş için bir diş yapılmaktadır.İmplant Nedir En İyi İmplant En Uygun İmplant Mecidiyeköy de İmplant Merkezi Şişli de İmplant Markaları


- Toplam Tedavi Süresi Nedir ?


İmplantta 2 aşamalı tedavi prosedürü izlenmektedir. İlk aşama implantın yerleştirilmesi, 2. aşama implant üstü protezin yapılmasıdır. İmplant operasyonu 1 implant için yaklaşık 15 dakikalık bir uygulamadır. İmplantların çene kemiği ile tam birleşmesini sağlamak amacıyla operasyondan sonra 3-4 aylık bekleme süresi vardır. Bunu takiben 10 gün içinde kalıcı implant üstü protezi yapılır. 3-4 aylık iyileşme sürecinde geçici bir protez yapılabilir.

- İmplant Garantili Bir Tedavi midir ?


İmplant öncesi hastanın genel sağlık durumu, kemik yapısı ve ağız içi durumu uzman hekim kadrosu tarafından klinik ve radyolojik olarak değerlendirilerek tedaviye uygunluğuna karar verilir. Sağlıkla ilgili tüm tedavilerde garanti vermek doğru olmaz, ancak yapılan operasyon tekniğine, kemiğin uygunluğuna ve hastanın ağız hijyeninin sağlıklı olmasına bağlı olarak implant uygulamasında %90-95 başarı sağlanabilir.

- İmplant uygulamasının dezavantajları nelerdir ?


1 - Klasik sistemlere göre biraz daha masraflı olmasıdır.
2 - Düzgün ve doğru bir ağız bakımı gerektirmesidir.

- İmplant uygulamasının avantajları nelerdir ?


En önemli avantajı iyi estetik görünüm sağlamasıdır. Hastaya her istediğini yiyebilme özgürlüğünü sağlayarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Böylece hastalar daha mutlu sosyal hayata sahip olur.

1 - Daha sağlıklı ve estetik diş görünümü kazanılır.
2 - Daha iyi çiğneme ve her istediğini yiyebilmeye kavuşulur.
3 - Özgüvenin kazanılmasıyla daha mutlu bir sosyal hayata kavuşulur.
4 - Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenmeye geçilir.

- İmplant Uygulaması Nedir ?


Travma, çürük, endodontik veya periodontal nedenlerle kaybedilen eksik dişlerin yerine uygulanan vida şeklinde yapay diş kökleridir. Dokuya uyumlu bir materyal olan titanyumdan yapılan implantlar doğal dişlere en iyi alternatiftir.

Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

- İmplant Üstü Protez Nedir?


Kullanmakta sıkıntı yaşadığınız bazıları için kabusa dönüşen hareketli protezleriniz artık yerini implant destekli sabit protezlere bırakıyor. Hareketli total protezler kullanım ve bakım zorluğu açısından günümüzde yerini implant destekli sabit protezlere bırakmaktadır.

Yüksek teknolojiyle üretilen titanyum implantlar aslında diş hekimliğinde kronikleşmiş bir çok sorunu da ortadan kaldırmış bulunmaktadır. Belki de en çok sevindirdiği hasta grubu, hareketli total protez kullanan tam dişsiz hasta grubudur diyebiliriz. Hareketli protezin tüm sıkıntılarını ortadan kaldıran implant destekli protezler hastaya büyük konfor kazandırmaktadır.

İmplant destekli sabit protez hastanın durumuna ve tercihine göre iki türlü yapılır.
Bunlardan ilki hareketli total protez kullanan hastaların protezlerini sabit proteze çevirme yöntemidir. Bu durumda hasta sadece 2 adet implantla hareketli total protezini stabil hale getirebilir.

İkinci yöntemde ise, Günümüzde daha çok tercih edilen implant sayısı arttırılarak yapılan tamamen sabit protezlerdir. doğal diş formunda son derece estetik protezlere kavuşan hastaların özgüvenini de arttırmaya yardımcı olur. Total dişsizlik durumlarında uygulanan bu protez yönteminin başarısında teknisyenin payı yüksektir.
Şişli de İmplant Fiyatları En Uygun İmplant Fiyatları Mecidiyeköy de İmplant Tedavisi
Uyarı !

Sayfamızda bulunan bilgiler internet ortamında kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Sayfamızdaki içerikler asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu bilgiler baz alınıp herhangi bir tedavi uygulanamaz. Rahatsızlığınızla alakalı en iyi bilgiyi diş hekiminizden almalısınız rahatsızlıklarınız için önce diş hekiminize başvurunuz. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

- Oynayan Protezlerde Kesin Çözüm

Bunlardan ilki hareketli total protez kullanan hastaların protezlerini sabit proteze çevirme yöntemidir. Bu durumda hasta sadece 2 adet implantla hareketli total protezini stabil hale getirebilir. Bu durumda hasta sadece 2 adet implantla hareketli total ...>>> devamı

- İmplant Uygulanmayan Durumlar

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında implant yapımı riskli olan gruplar arasındadır. Şeker hastalarında doku iyileşmesi yavaş olmakla birlikte enfeksiyon .........>>> devamı____________________________________________________________________________________

- İmplant Tedavisi Avantajları

En önemli avantajı iyi estetik görünüm sağlamasıdır. Hastaya her istediğini yiyebilme özgürlüğünü sağlayarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Böylece hastalar daha mutlu sosyal hayata sahip olur.1 - Daha sağlıklı ve estetik diş ... >>> devamı

- İmplantın yapım aşamaları

Bu aşamada hastanın genel muayenesi yapılır. Panoramik röntgeni alınarak çene kemiğinin durumu ve implant yapılacak olan bölgede ki kemik yoğunluğu implant için uygun ...>>> devamı____________________________________________________________________________________